Podobnie jak ludzie, koty mogą stracić apetyt, kiedy zachorują. Niemniej jednak, w przeciwieństwie do nas, koty nie tolerują nawet krótkich okresów niewłaściwego żywienia.
Ważne, aby wcześnie rozpoznać objawy chorobowe, szczególnie w sytuacji, gdy kot przestaje jeść.
Powinieneś zabrać swoje zwierzę do lekarza weterynarii natychmiast, jeśli Twój dorosły kot nie pobiera pożywienia od ponad 24 godzin, zaś w przypadku kociąt w wieku poniżej 6 tygodnia życia od 12 godzin. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, niezwłocznie umów wizytę u lekarza weterynarii.
Jeśli masa ciała Twojego kota zmniejszyła się bez żadnych innych, wyraźnych objawów, zaleca się, aby zbadał go lekarz weterynarii. Przykładowo, mogłeś nie zauważyć zmiany ilości zjadanej karmy jeśli uzupełniasz jedzenie w misce jedynie wówczas, gdy jest pusta i nie sprawdzasz ile kot zjada przez cały dzień. Pamiętaj, że nawet niewielka utrata masy ciała może mieć duże znaczenie i być objawem choroby przewlekłej
Koty, w porównaniu do pozostałych gatunków zwierząt, wymagają więcej białka i niektórych aminokwasów - wśród innych niezbędnych składników odżywczych. Wynika to z tego, że są one bezwarunkowymi mięsożercami i ich przewód pokarmowy jest do tego przystosowany.
Długotrwałe, niedostateczne odżywianie u kotów może prowadzić do:
Nie pobierając pożywienia, koty szybko tracą masę ciała. Zmiana masy ciała o ponad 0,5% do 2% na tydzień może być powodem do niepokoju – nawet w przypadku kotów otyłych.
Dzieje się tak dlatego, ponieważ niezamierzone chudnięcie może wskazywać na obecność choroby. Rzeczywiście, niewyjaśniona utrata masy ciała u kotów to powszechnie znany objaw zaburzeń takich jak:
Nieprawidłowe odżywianie w połączeniu z występowaniem choroby pierwotnej stanowi skomplikowaną sytuację. Gdy organizm kota nie ma energii niezbędnej do zdrowienia, trudniej jest mu pomóc w procesie rekonwalescencji. Z tego względu wielu lekarzy weterynarii zaleca wsparcie żywieniowe w przypadku kotów, które tracą masę ciała ze względu na brak apetytu.
Istnieją bezpieczne i łatwe do podania leki, które lekarz weterynarii może zalecić. Chociaż przyciągnięcie Twojego kota z powrotem do miski z pożywieniem to dobry, pierwszy krok, ostatecznym celem jest przywrócenie jego prawidłowej masy ciała – i utrzymanie jej w dłuższym okresie czasu. Zadzwoń do lekarza weterynarii i umów się na wizytę.