Ogólnie, zdrowe koty, które nie denerwują się w domu, będą jeść karmę i mieć stałe nawyki żywieniowe. Niemniej jednak, istnieje kilka powodów dla których kot może stać się wybredny:
Każda zmiana w środowisku Twojego kota może wywołać u niego stres, który będzie powodem, dla którego przestaje jeść.
Aby pomóc zapobiegać stresowi:
Istnieje kilka małych zmian, które możesz wypróbować, aby zachęcić swojego kota do jedzenia. Należą do nich między innymi:
Aby kot pozostał zdrowy, ważne jest utrzymanie prawidłowej masy ciała. Regularne ważenie to dobry sposób na to, aby upewnić się, że jego masa ciała pozostaje w zakresie normy. Zarówno obniżenie, jak i zwiększenie masy ciała może być objawem choroby.
Jeśli Twój kot traci masę ciała w niezamierzony sposób, nawet jeśli nie zauważyłeś zmian w jego nawykach żywieniowych, może to oznaczać, że zachorował - powinieneś więc skonsultować to ze swoim lekarzem weterynarii.
Bardzo ważne jest to, aby jak najszybciej rozpoznać jakiekolwiek zmiany w przyzwyczajeniach żywieniowych Twojego kota, ponieważ mogą one wskazywać na obecność różnych problemów np. choroby zębów i przyzębia, zaburzenia układu pokarmowego lub inne poważne choroby.
Koty mają unikalne wymagania żywieniowe i nie tolerują nawet krótkich okresów niewłaściwego żywienia. Jeżeli Twój kot odmawia jedzenia przez ponad 24 godziny lub, w przypadku kociąt w wieku poniżej 6 tygodni, nawet 12 godzin, może to być oznaką choroby. Jest to wskazanie do przebadania kota przez lekarza weterynarii.
Również jeżeli masa ciała Twojego kota zmniejszyła się bez żadnych innych, wyraźnych objawów, zaleca się, aby zbadał go lekarz weterynarii. Przykładowo, mogłeś nie zauważyć zmiany ilości zjadanej karmy jeśli uzupełniasz jedzenie w misce jedynie wówczas, gdy jest pusta i nie sprawdzasz ile kot zjada przez cały dzień. Nawet niewielka utrata masy ciała może mieć duże znaczenie i być objawem choroby przewlekłej.